Aloe Vera Jel Bitkisel Aromatik Su

aloe vera jel bitkisel aromatik su

Aloe Vera Jel Bitkisel Aromatik Su

Yeni İsmi: Laden & Pelin Otlu Bitkisel Karışım

Aloe Vera Faydaları

Ben tüm otları şimdiye kadar inceledim ama aloe vera doğa tarafından şifalı beslenme ve hastalık önleme üzerine en etkileyici bitkidir. Aloe vera tarafından verilen faydaları şifa şaşırtıcı çeşitliliğini sunan bu gezegende hiçbir şey yoktur. Tek bir bitki; aloe vera, güçlü ve doğal tıp sunmaktadır.

Aloe Vera folik asit, kolin, B1, B2, B3 (niasin), B6, A, C, E de dâhil olmak üzere pek çok vitamin içerir. Aloe Vera da B12 vitamini içeren birkaç bitkilerden biridir. Aloe vera bulunan 20 mineral bazıları şunlardır: kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir, potasyum, bakır, manganez. Amino asitler protein yapı taşlarıdır. İnsan vücudunda için gerekli olan yaklaşık 22 amino asit ve bunun temel 8’i esas olduğu söylenmektedir. 8 temel amino asitler, 18 amino asitten oluşan aloe vera içinde bulundu. Aloe vera, aynı zamanda yağ asitlerinin oldukça olduğu etkileyici bir dizi içerir. Kanda yağ düşüren kolesterol, kampesterol, B-sitosterol aloe vera için önemli yağ asitleri ve bitki sterolleri içerir. Tüm alerji ve hazımsızlık belirtilerini azaltmada yardımcı olur. Diğer yağ asitleri olarak; linoleik, linolenik, miristik, kaprilik, oleik, palmitik ve stearik bulunmaktadır.

Bilimsel araştırma, aloe verada polisakkaritler için güçlü bağışıklık düzenleyici ve antitümör özellikleri olduğunu gösterir. Bu kanser tümörleri yok ederken, jelin faydasının bağışıklık sistemi fonksiyonuna yardımcı olması anlamına gelir. (1995) Uluslararası Immunopharmacology tarafından yayınlanan bir çalışma, aloe vera polisakkaritler nitrik oksit artan hacimleri (antitümör potansiyele sahip olan) üreten dâhil güçlü makrofaj aktive faaliyetleri sağladığı gösterilmiştir. Aloe vera, ömrü uzatır.

Topikal olarak aloe kullanılması ve artrit ağrısı azaltılması, eklem iltihabı hafifletmek için bilinmektedir. Ancak aloe vera içten dışa doğru vücutta iltihabı da azaltır. İki hafta boyunca aloe vera içen insanlar genellikle iltihap belirtilerinde önemli bir azalma yaşamaya başladığını söylerler.

Aloe vera, çok sayıda sindirim bozuklukları üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Ülser, irritabl bağırsak sendromu, crohn hastalığı, çölyak hastalığı ve diğer sindirim sistemi bozukluklarında aloe vera çok etkilidir. Bu aloe vera jelinin en bilinen uygulamalarından biridir.

Cilt hastalıkları içinde en sık rastlananı, bebeklerde görülen “atopik” yani genetik tipi hariç, genellikle besin, kimyasal, temas, hava, ilaç, toz veya hayvan tüylerine karşı vücudun aşırı duyarlı olması ve alerji geliştirmesi olarak tanımlanan astım hastalığına karşı faydalıdır.

Egzama (dermatit) ve sedef hastalığında oldukça etkilidir. Her iki hastalıkta da, bütün hastalıklarda olduğu gibi bağışıklık (immün) sistemi zayıflığının etkisi büyüktür. Aloe vera ise tedavilerde oldukça başarı sağlamıştır.

Böbrek, mide ve bağırsaklar üzerinde, safra kesesi ve karaciğer ve mesane fonksiyonlarında olumlu etkiler göstermektedir. Başka hiçbir eşdeğer bitkinin yapamayacağı bir biçimde, kanı, akciğeri ve mideyi temizler. Bu yüzden az veya kötü nitelikli kana, zayıf akciğerlere ve böbreklere sahip kişiler ve sürekli zayıf kalanlar, öksürük, boğmaca, akciğer astımı ve akciğer tüberkülozu gibi solunum organı hastalıklarında kullanılmaktadır.

 

Aloe vera suyu, antiemetik (kusmayı önleyici), bulantı önleyici, salgı artırıcı, şişkinliği önleyici, kalbi kuvvetlendirici ve bağırsakları çalıştırıcı (peristaltik) özelliklere sahiptir. Şeker hastalarının kan şekeri, trigliserid, toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler tespit edilmiştir.

 

Tıbbi özellikleri açısından faydalarını toparlamak istersek apse, aft, ağız kenarlarında iltihap, ağız kokusu, alerji, anjin, arpacık, astım, ateş, ayak mantarı, ayakta su toplaması, bağırsak zehirlenmesi, burun iltihabı, kronik iltihaplı bağırsak hastalıkları, çürükler, damar sertliği, gut hastalığı, depresyon, mantar, diş eti kanaması, dolama, rahim iltihabı, egzama, sedef, enzim eksiliğinden dolayı metabolizma bozuklukları, fistül (makat etrafında akıntıya yol açan cilt ile bağırsak arasındaki tünel, yumuşak doku) gastrit, gaz şişkinliği, göz hastalıkları, herpest (uçuk), sistit, karaciğer iltihabı, kan dindirici, süt bezlerinde iltihaplanma, menstürasyon bozukluklar, safra kesesi hastalıkları, zona, yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, varis, selülit gibi birçok durumlarda yararlı  olduğu gözlenmiş ve faydalı olabilmesi açısından yan ürün olarak tercih edilmiştir.

Aloe Vera, şifalı özellikleri çok eskiden beri bilinen bitkilerin en önemlilerinden biridir. İbni Sina’nın “El Kanun Fi’t Tıp” adlı kitabında adı geçen bu bitkiyi, Christoph Colomb, vazgeçilmez dört besin maddesinden biri olarak tanımlar. Mahatma Gandi ise uzun süren oruç dönemlerinde Aloe Vera’dan çok yararlandığını belirtir. Eski papirüslerde Mısır kraliçesi Nefertiti ve Kleopatra’nın da sağlık ve güzelliklerini bu bitkiye borçlu oldukları anlatılır.

500’den fazla türü olan Afrika kökenli Aloe Vera, ülkemizde “Sarısabır” adıyla bilinir. Günümüzde, ABD, Meksika, Doğu Afrika ve Japonya’da on binlerce dönüm alanda, Aloe Vera üretimi yapılmaktadır.  Görünüş olarak kaktüse benzese de zambakgiller familyasına mensuptur ve dolayısıyla bizim soğan ve sarımsağımızla akrabadır. Ancak, Akdeniz ve Ege bölgelerinde bazı türleri yetişse de “Barbadensis” adındaki en faydalı türü ülkemizde bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir