Sedef, Bağırsak, Bağışıklık

Sedef, Bağırsak, Bağışıklık

Birçok genetik hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığının nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Sebeplerinden bazıları bağırsak ve bağışıklık sistemi ile ilgili olabilir.

Sedef Hastalığında Bağırsak

Sindirim sistemi ne kadar istikrarlı olsa da hastalıklara karşı olan direnci genel olarak insana aittir. Herbalist İsmail Yıldız, sağlıklı bağırsak florası ile insan sağlığı arasındaki bağlantıyı “Sağlık Bağırsakta Başlar” olarak tanımladı.

Alerjik reaksiyonlar düşük mide asidi ile ilişkilidir. Mide asidinin düşük olması birçok yabancı proteinin bu yetersizlikle kan dolaşımına girmesi demektir. Mide asidini dengelemek için C vitamini çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise mide asidinin fazla olmasının da bağırsak hastalıklarına yol açabilmesidir.

Sedef hastalığının nedenleri bağırsakta olabilir. Mide asidinin az veya fazla olması bağırsaktaki emilim sürecine zarar verebilir. Aynı şekilde diğer hususlar arsenik zehirlenmesi, sızıntılı bağırsak sendromu ve bağırsak delikleridir.

Arsenik zehirlenmesi veya arseniğin vücutta aşırı birikmesi bağırsakta toksik oluşturabilir. Arsenik zehirlenmesi hücre enerji metabolizmasını bozarak DNA’ya zarar verir. Buna bağlı olarak sedef hastalığına neden olabilir.

Yapılan araştırmalara göre sızıntılı bağırsak sendromu veya bağırsak delikleri olan kişilerin sedef hastalığına daha yatkın olduğunu göstermiştir.

Bağırsak delikleri, kan dolaşımında daha fazla toksin ve gıda antijeni oluşturur. Buda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Cilt ise reaksiyonu sedef hastalığı gibi deri hastalıklarıyla verebilir.

Sızıntılı bağırsak sendromu ise gıda intoleransından ve bağırsak florasını bozduğu için bağırsak mukozasının kronik iltihabından kaynaklanır. Buna genellikle patolojik mikroplar ve bağırsağın mantar enfeksiyonu eşlik eder. Bu hastalıklara cildin reaksiyonu ise sedef hastalığı olabilir.

Bir anti-inflamatuar diyet, bağırsak astarını yenilemek için probiyotik almaya ek olarak yardımcı olur. Buna ek olarak glutamin eksiliği bağırsak mukozasını zayıflatabilir. Bağırsak mukozası, bağırsağın korunmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Glutamin içeren besinleri tüketmek sağlıklı bir bağırsak için idealdir. Çünkü sağlıklı bir bağırsak, organizmayı zehirden ve iltihaplanma süreçlerinden korur. Buda sedef hastalığını yok edebilir.

Sedef Hastalığında Bağışıklık

Sedef hastalığı, T hücreleri aracılı otoimmün hastalık olarak düşünülür. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin aşırı aktif olmasına ve vücudun kendi dokularına saldırıp zarar vermesine yol açarlar. T hücreleri, cildin azgın hücrelerinin aşırı çoğalmasına neden olur. Hücrelerin aşırı çoğalmasına sebebiyet veren rolü ise bağışıklık sisteminin haberci maddeleri yani sitokinler oynar.

Sitokinler, otoimmün reaksiyonun bir parçasıdır. Bunlar sadece deride genel bir enflamasyon reaksiyonuna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda epidermal hücreler yani keratinositler için büyük bir arttırıcı uyarıyı temsil eder. Böylelikle bölünme hızı önemli derece artar. Epidermis hücrelerindeki metabolik süreçler de hızlanmaktadır. Daha sonra hücrelerin sayısındaki artış ve bireysel hücrelerin genişlemesi epidermisin belirgin bir şekilde kalınlaşmasına yol açar. Epidermis, derinin üzerindeki ilk katlardan biridir.

Hücrelerdeki protein maddelerinin birleşimi, normal hücrelerden farklı olduğu için sedef hastalığındaki azgın hücreler ayrılmamakta, sıkıca birbirine yapışmamaktadır. Bunun sonucunda cilt üzerinde kaba tabaka, gümüş renginde pulcuklar ve kızarıklıklar oluşmaktadır. Etkilenen deri alanlarında kan damarlarının genişlemesi ve kan akışının artması ise iltihaba sebep olur. Bu iltihap ise sedef romatizması olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir