Sedef Hastalığı için Balık Yağı

Sedef hastalarının derisinde,iltihaplanmaların habercisi olan araşidonik asit miktarı büyük oranda artar. Bu metabolizmada, balıklardan (balık yağı) omega-3-doymamış yağ asitleri tedarik edilmesinden olumlu etkilenmelidir. Daha küçük çalışmalar, sedef hastalığının bir kısmının aslında onlara hitap ettiğini göstermiştir. Yağ asitlerine oral, dıştan veya intravenöz verildi. Bununla birlikte, balık kokusu dıştan kullanıldığında rahatsız edici olarak algılanır. Burada  iç alım  daha elverişli olur, ancak burada yağ asitleri çoğunlukla sindirilir, böylece deride sadece biraz bulunur. Etkisini arttırmak için aynı zamanda diyetten omega-6 yağ asitleri alımını en aza indirgemek de önerilir.

Balık yağı UV-B fototerapi  ile başarıyla birleştirildi. Daha büyük çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca, omega-3 yağ asitlerinin diğer aktif bileşenlerin deriye absorbe edilmesini hızlandıracağına dair göstergeler de vardır.

Gama-linolenik asiti test etmek de mümkündür. Yutmak için kapsül formunda bulunur.

Oksidatif stres vücuttaki iltihaplanma süreçlerinde otomatik olarak üretilir. Koenzim Q10, vitamin E ve selenyum gibi antioksidan maddelerle müdahale yapıldı. Sonuç ümit vaat etti, ancak sedef hastalığına karşı tedavi kanıtlanamadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir