Sedef Hastalığında Vitaminler

Sedef Hastalığında Vitaminler

Sedef Hastalığında A Vitamini

A vitamini, beta karoten açısından çok önemlidir. Beta karoten, yeşil, sarı, turuncu sebze ve meyvelerde bulunur. Beta karoten ile ortaya çıkan a vitamini, sağlıklı cilt hücresi oluşumu için çok önemlidir. Sedef hastalığında a vitamini, vazgeçilmez bir vital maddedir.

Sedefteki a vitamini bazı durumlarda yüksek dozlarda diyet ilavesi olarak verilsede, bu yüksek dozda A vitamininin yan etkileri olabileceği için doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Bu nedenle bütünsel ve natüropatik bir bakış açısıyla, günlük olarak birçok beta karoten bakımından zengin olan gıdaları tüketirken dozajına dikkat etmeliyiz.

Beta karoten içeren besinler şunlardır; havuç suyu, lahana, kuru kayısı, ballı kavun, kara hindiba, ısırgan yaprağı ve bunlarla birlikte mikroalgler de beta karoten bakımından zengindirler.

A vitamini krem şeklinde olabilir. Bu krem, güneşe aşırı maruz kalmanın vermiş olduğu cilt hasarını tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatmış olduğu, inflamatuar reaksiyonların azaldığı sedef hastalığında da kullanılır. A vitamini kremleri, oral olarak almaya göre yan etkisi daha azdır.

Sedef Hastalığında B Vitamini

B vitamini arasında örneğin folik asit bulunur. Folik asit desteğinin faydası, homosistein seviyesinin azalmasına bağlıdır. 2008 yılında yapılan bir araştırmada, sedef hastalığı olan bir kişinin homosistein düzeyinin yükseldiğini bulmuştur. Ayrıca homosistein seviyesi ne kadar yüksek olursa, sedef hastalığı olan kişinin folik asit seviyesi de o kadar düşük olur. Yüksek homosistein düzeyleri, artmış kardiyovasküler risk ile ilişkilidir. Dolayısıyla düşük bir homosistein seviyesi hedeflemek iyi olacaktır. Sadece folik aside değil, aynı zamanda B6 ve B12 vitaminlerine de ihtiyaç vardır. Sedef hastalığında bu nedenle yüksek B vitamini almaya çalışmak gereklidir. B vitamini cildin metabolizmasına dâhil olduğundan iyi gelecektir.

Sedef Hastalığında C Vitamini

Sedef hastalığında, diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi güçlü bir oksidatif stres vardır. Bu nedenle iyi bir antioksidan gereklidir. Antioksidan, vücudumuzda hâlihazırda bulunduğu gibi beslenme ile de alabildiğimiz bir kimyasal maddedir. Beslenme yoluyla aldığımız en önemli antioksidanlar C ve E vitaminlerindedir. C vitamini, meyve ve sebzelerden kolayca alınabilir.

Sedef Hastalığında D Vitamini

D vitamini diyet yoluyla yeterli miktarda alınamaz. Ciltte organizma olarak kendisi oluşur ancak yeterli güneş ışığı alınırsa bu gerçekleşebilir. Orta Avrupa’da çoğu kişi, güneş ışığının az olmasından kaynaklı D vitamini eksikliğinden muzdariptir. Çoğu kronik hastalık, D vitamini seviyeleriyle ilişkilidir. Bu neden sedef hastalarında genellikle D vitamini eksikliği bulursunuz.

Sedef hastalarının ve özellikle kardiyovasküler alanda sağlıklı insanlara göre daha fazla kronik hastalığa eğilimli olduğu bilinen bu ek faydalar daha da hoş karşılanmaktadır. Buna ek olarak, D vitamini çok ucuz ve yaygın olduğundan her zaman sedef hastalığının tedavisine entegre edilmelidir.

D vitaminini krem şeklinde kullanmak, oral alımdan daha çok fayda gösterdiği Journal of Dermatological Treatment dergisinde araştırmalara göre kanıtlanmıştır. Aynı zamanda krem şeklinde kullanımı sedef romatizması için de faydalıdır.

Sedef Hastalığında E Vitamini

Sedef hastalığı olan çoğu kişinin selenyum düzeylerinde düşüş olmaktadır. İz element selenyum ayrıca vücutta bir antioksidan görevi görür ve böylece oksidatif strese ve zararlı etkilere karşı korur. E vitamini ile beslenme desteği, sedef hastalarında selenyum düzeyini arttırmak için yararlıdır. Eğer insan tüm besin maddelerini iyi şekilde kullanırsa, optimizasyon sağlanmış olacak ve hastalıkları atlatmış olacaktır.

E vitamini gıda yoluyla kullanılmalıdır. Yüksek düzeyde e vitamini içeren besinler şunlardır; Moringa, yer fıstığı, buğday tohumu ve ayrıca selenyum içeren besinler şunlardır; Hindistan cevizi, brezilya fıstığı. Araştırmalara göre üç adet brezilya fıstığı, günlük selenyum ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir